Trygghetsmätningen 2017

Ta del av resultatet från den senaste trygghetsmätningen. Den ger kunskap om hur stockholmarna upplever tryggheten i staden. Resultaten från mätningen används för att göra staden tryggare.

Trygghetsmätningen innehåller dels rapporter uppdelat per stadsdelsförvaltning och dels en stadsövergripande rapport över hela staden.

Stadsövergripande resultat


Trygghet i Stockholm 2017 - hela staden (pdf, 1,34MB, nytt fönster)

Trygghet i Stockholm 2017  - funktionsnedsättning (pdf, 398kB, nytt förnster)

Trygghet i Stockholm 2017 - kön (pdf, 397 kB, nytt fönster)

Trygghet i Stockholm 2017 - ålder (pdf, 397 kB, nytt fönster)

Resultat redovisat per stadsdelsområde


Trygghet i Bromma 2017 (pdf, 3,41MB, nytt fönster)

Lisa Kinnari, stadsdelsdirektör, Bromma stadsdelsförvaltning
E-post: lisa.kinnari@stockholm.se
Telefon: 08-508 06 021

Trygghet i Enskede-Årsta-Vantör 2017 (pdf, 1,3 MB, nytt fönster)

Åsa Winfridsson, preventionssamordnare, Enskede-Årsta-Vantör stadsdelsförvaltning
E-post: asa.winfridsson@stockholm.se
Telefon: 08-508 14 1452

Trygghet- i Farsta 2017 (pdf, 1,3 MB, nytt fönster)

Gabriella Luoma, samordnare, Farsta stadsdelsförvaltning
E-postgabriella.luoma@stockholm.se 
Telefon: 08-508 18 129

Trygghet i Hägersten-Liljeholmen 2017 (pdf, 2,79 MB, nytt fönster)

Anna William Olsson, enhetschef, Hägersten-Liljeholmen stadsdelsförvaltning
E-postanna.william-olsson@stockholm.se
Telefon: 08-508 23 362

Trygghet i Hässelby-Vällingby 2017 (pdf, 1,35 MB, nytt fönster)

Andrea Hormazabal, avdelningschef, Hässelby-Vällingby stadsdelsförvaltning
E-postandrea.hormazabal@stockholm.se 
Telefon: 08-508 04 025

Trygghet i Kungsholmen 2017 (pdf, 1,27 MB, nytt fönster)

Helena Åhman, avdelningschef, Kungsholmen stadsdelsförvaltning
E-posthelena.ahman@stockholm.se
Telefon: 08-508 08 781

Trygghet på Norrmalm 2017 (pdf, 1,69 MB, nytt fönster)

Johanna Engman, stadsdelsdirektör, Norrmalm stadsdelsförvaltning
E-post: johanna.engman@stockholm.se 
Telefon: 08-508 09 033

Trygghet i Rinkeby-Kista 2017 (pdf, 1,54 MB, nytt fönster)

Per Granhällen, säkerhets- och brottsförebyggande strateg, Rinkeby-Kista stadsdelsförvaltning
E-post: per.granhallen@stockholm.se 
Telefon: 08-508 01 015

Trygghet i Skarpnäck 2017 (pdf, 1,65 MB, nytt fönster)

Karin Aleberg-Lövgren, avdelningschef, Skarpnäck stadsdelsförvaltning
E-postkarin.aleberg-lovgren@stockholm.se
Telefon: 08-508 15 016

Trygghet i Skärholmen 2017 (pdf, 1,55 MB, nytt fönster)

Anette Petersson, preventionssamordnare, Skärholmens stadsdelsförvaltning
E-postanette.petersson@stockholm.se
Telefon: 08-508 24 420

Trygghet i Spånga-Tensta 2017 (pdf, 1,63 MB, nytt fönster)

Per Kjellander, förvaltningschef, Spånga-Tensta förvaltningschef
E-postper.kjellander@stockholm.se 
Telefon: 08-508 03 100

Trygghet i Södermalm 2017 (pdf, 3,22 MB, nytt fönster)

Krister Sundgren, samordnare, Södermalms stadsdelsförvaltning
E-postkrister.sundgren@stockholm.se
Telefon: 08-508 12 013 

Trygghet i Älvsjö 2017 (pdf, 1,25 MB, nytt fönster)

Göran Sjödin, verksamhetsområdeschef, Älvsjö stadsdelsförvaltning
E-postgoran.sjodin@stockholm.se
Telefon: 08-508 21 070

Trygghet på Östermalm 2017 (pdf, 1,68 MB, nytt fönster)

Christina Klang, stadsdelsdirektör, Östermalms stadsdelsförvaltning
E-postchristina.klang@stockholm.se 
Telefon: 08-508 10 015

Uppdaterad